Tipy zvládání času nejen pro CEO

09.12.2021

Většina CEO a manažerů vnímá, že den nemá dost hodin na to, aby se zvládlo vše, co je potřeba. Také ví, že čas (a řízení času!) se poměrně často nedostává v dostatečné míře. To vede k frustraci, pocitu, že se toho nezvládá dost a podobně. Dobrou zprávou je, že vždy existuje prostor pro zlepšení dovedností pro správu a řízené svého času. Podívejme se na několik praktických tipů od zkušených manažerů, které jim pomáhají v tom, že se na konci dne cítí produktivněji:

Vyrušení? Prostě řekněte "ne"

Žijeme v době neustálého vyrušování, ale to neznamená, že by manažer měl ztrácet drahocenné hodiny sledováním Facebooku, Twitteru nebo jiných sociálních médiích. Návratnost investic v této oblasti je téměř nulová a alternativou, využívající tento čas při budování a řízení firmy by měla být dostatečná motivace k tomu, aby jste odložili mobil a soustředili se. Dalším zdrojem neustálého rozptylování jsou e-maily, které často mohou počkat na pevně stanovenou dobu, kdy se jim budete věnovat - vhodné je se e-mailům věnovat na konci (nebo na začátku) dne.

Prvním krokem k tomu, abyste se těchto digitálních rozptylovačů pozornosti zbavili a získali čas, je vypnutí oznámení informujících, že právě přišel nový příspěvek nebo e-mail. Když vás nebude několikrát za hodinu rozptylovat žádné vyrušení, tak se budete moci lépe soustředit na to, co je skutečně důležité.

Udržujte priority - rozlišujte důležité od naléhavého

Když mluvíme o tom, co je "důležité", je potřeba si hned na začátku ujasnit, jaká činnost je naléhavá a co je skutečně důležité. V praxi se často tyto pojmy zaměňují. Manažeři a podnikatelé si pak stěžují, že celý den tráví "hašením požárů" (v tomto případě naléhavých činností) a už jim nezbývá čas na to, co je důležité pro další rozvoj firmy. Výsledkem pak je, že na konci takto stráveného pracovního dne konstatujeme "Zase je celý den pryč a nic jsem neudělal."

Naléhavost se někdy používá jako výmluva k tomu, abychom odložili něco důležitějšího, ale také obtížnějšího. Proto je lepší soustředit pozornost na skutečné priority.
Před zahájením jakéhokoli úkolu se zeptejte sami sebe: "Jak tento úkol slouží mým prioritám a pomůže mi přiblížit se k mé vizi? ""

Vyhněte se "multitaskingu"

Ano, teoreticky "multitasking" zní jako to, co by měl dělat každý manažer. V praxi to však nefunguje - při rozdělení pozornosti na dvě nebo více různých činností je konečný výsledek často menší než výsledek, který byste dosáhli, pokud byste se věnovali jen jednomu úkolu.

Určete si, co je pro vás skutečně důležité, a soustřeďte tam svou pozornost. Nakonec zjistíte, že dosáhnete více a uvidíte lepší výsledky vaší práce.

Naučte se lépe delegovat

Zejména pro podnikatele, kteří se v rámci růstu firmy dostávají do pozice výkonného manažera, je často pocit, že "mohu udělat [doplňte si činnost] lépe než lidé, kteří pro mě pracují." velkou bariérou v delegování. Pokud souhlasíte s výš uvedeným tvrzením, pravděpodobně najímáte a jste obklopeni nesprávnými lidmi.

Na druhou stranu, za předpokladu, že máte kolem sebe správné lidi, tak jim dejte prostor a příležitost, aby mohli využít své dovednosti a odpovědnosti.
Čas pro sebe získáte tím, že budete lépe delegovat! Čím více úkolů mohou ostatní převzít, tím více času máte na udržení své pozornosti tam, kde by měla být - na růst podnikání.

Naplánujte si volný čas.

Pokud máte pocit, že je váš program přeplněný, je teď nejlepší okamžik k tomu, abyste čas od času do svého rozvrhu přidali "volnou" hodinu. "Pokud si plánujete každý den od rána až do večera, nikdy nebudete mít čas na nečekané výzvy ... a příležitosti."

Když budete mít pár okamžiků sami pro sebe, můžete si tak uvědomit, jaké možnosti jsou před vámi, a mnohem lépe svůj čas využijete.

Potřebujete více času pro sebe i pro firmu? V rámci našich rozvojových programů jistě najdeme řešení, jak zlepšíte svůj time management. Kontaktujte nás pro další informace.