Jak přijmout změny ve firmě

13.08.2021

Jedinou konstantou v podnikání (a životě) je změna! Někteří lidé jsou tomuto principu otevřenější než jiní, ale ať už je váš přístup jakýkoliv, jasné je, že se firmy musí změnám přizpůsobit- nebo skončit.

Samozřejmě, že ne všechny změny musí být radikální. V méně turbulentních časech stačí k udržení podnikání různá úroveň změn a inovací. V době, kdy se firma vydává na cestu k obnovení provozu, přichází čas, kdy každý musí provést určitý rozsah změn.

Jak můžete změnu podpořit ve vaší firmě? Přinášíme několik užitečných tipů:

Vždy přemýšlejte o budoucnosti

Určitý stupeň "přemýšlení o budoucnosti" je pro podnikatele kriticky důležitý. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je pověřit výkonného manažera firmy nebo některého jiného zaměstnance, který má vaši důvěru, aby udržel přísnou kontrolu nad každodenními provozními činnostmi. To vám dá prostor k tomu, aby jste mohli svůj čas důsledněji věnovat přemýšlení o dalším strategickém postupu a o tom, kudy se bude firma ubírat dál.

Další strategickou možností je zapojit se ke skupině podobně uvažujících podnikatelů, která se systematicky věnuje podpoře a rozvoji vlastních firem (např. TAB Board). Hlavním účelem těchto podnikatelských skupin je společně přemýšlet o tom, co má budoucnost, a připravovat plány na zavedení takových opatření a změn, které podpoří růst.

Buďte připraveni a přijměte neúspěch

Ne všechny aktivity v oblasti změn budou úspěšné. To však neznamená, že jsme se snažili zbytečně. Pokud přijmete rizika a selhání jako jeden z možných výsledků znamená, že jste ochotnější vyzkoušet novou verzi produktu nebo marketingovou strategii a zvládnete i případné následky. Nedělat nic není dobrou volbou.

Nesnažte se příliš zamýšlet nad neúspěchem - pamatujte si, že dílčí neúspěch je jen malá překážka na cestě, která vede k úspěchu.

Plán přijměte a nastavte měřitelné kroky k jeho realizaci

Pokud zvažujte plán změn, zcela jistě není dobré chtít "sníst mamuta" najednou. Lepší výsledky přinese postup krok za krokem (step by step), protože (a) malou změnu považuje každý zúčastněný za příznivější; a (b) přístup krok za krokem nabízí příležitost vyhodnotit dopad procesu změn a zvládnout jakékoli problémy, které se zcela jistě objeví.

Se změnami začněte u sebe

Jako majitel firmy nebo výkonný ředitel se výborně orientujete jak ve vlastní firmě, tak v oboru, ve kterém vaše firma působí. Ale máte skutečně představu o tom, jaké změny pravděpodobně ovlivní vaše odvětví v příštích 5-10 letech?

Účinná změna začíná tím, že se budete zajímat jak o změny ve vašem oboru, tak i o inovace v digitální sféře, které mohou umožnit vznik nové konkurence tam, kde jste ji doposud nečekali.

Rozšiřujte si také svůj všeobecný přehled. Začněte uvažovat systémem "out of the box", buďte kreativní a "nakreslete si" svoji budoucnost. Najděte nové lidi, se kterými chcete pracovat. Podívejte se na zdroje informací, které jste dříve míjeli. Pokud se chcete stát lídrem v oblasti změn, nejlepším je začít sám u sebe.

Systematicky pracujte na tom, aby vás ostatní následovali

Je to téměř všude stejné - lidé a oddělení ve firmě se budou pokusům o změnu bránit. Pravdou také je, že si budete muset téměř všechny nějakým způsobem naklonit na svoji stranu, abyste zajistili, že změna skutečně proběhne. K tomu musíte:

  • Být transparentní v komunikaci toho, jaké změny nastanou a jaký mají dopad na firmu
  • Odměnit viditelné zapojení zaměstnanců na realizaci změn.
  • Být vždy optimističtí při komunikaci se zaměstnanci ohledně změny, kterou chcete realizovat.

Nezapomeňte zaměstnancům připomenout, že "jsme v tom všichni společně." Průběžně je informujte o dosažených postupech a výsledcích. Buďte tím, kdo bude zaměstnance motivovat a podporovat a ujistěte je, že riziko (a přínosy) změny jsou sdíleny napříč celou firmou.