Jak na odpovědnost a samostatnost

02.05.2023

Samostatnost a odpovědnost. Tyto dvě slova najdeme téměř u každé pracovní pozice stejně jako v životopisech zájemců o práci. Čím to, že zároveň představují nejčastější důvod, proč spolupráce obou stran nedopadne? Pojďme se podívat, co to vlastně firmy chtějí a lidé slibují.

Samostatnost většinou znamená schopnost rozhodovat a jednat na základě vlastní vůle. To vůbec nezní špatně.

Je ovšem důležité si uvědomit, že k samostatnosti neoddělitelně patří také odpovědnost - za své vlastní jednání, rozhodnutí i chyby.

A tady je onen pověstný "ďábel v detailu".

Převzít odpovědnost znamená na jedné straně mít odvahu udělat rozhodnutí, na straně druhé to znamená nehledat důvody svých neúspěchů nebo jiných splínů nikde jinde než sami u sebe.

Jednat samostatně znamená uvědomit si, že všechno, co děláme, jsme si vybrali sami a stejně tak můžeme naši volbu kdykoliv změnit. Můžeme změnit lidi, s nimiž pracujeme, stejně tak můžeme říci "ne" nebo "ano" na úkoly, které po nás chce někdo jiný.

Vždy, když si stěžujeme na práci, šéfa nebo zaměstnance, je dobré si připomenout, že daná situace byla naše volba: My Jsme Si To Tak Vybrali!

A vybíráme prakticky denně. Víte, že to, kde je každý z nás dnes, je důsledkem našich rozhodnutí v minulosti?

Mějte to na paměti, když budete opět a znovu hledat lidi do týmu, stejně tak, když budete hledat nové profesní uplatnění.

Samostatnost a odpovědnost totiž nemusí být pokaždé přesně to, co ve skutečnosti chcete nebo hledáte, ať u sebe nebo u druhých.

Zajímá Vás, jak podporovat samostatnost a odpovědnost ve vašem týmu? Domluvte si nezávaznou schůzku.