Efektivní řízení cashflow

04.08.2020

Nenajdete snad žádnou firmu, která by se ve své historii nikdy nesetkala s problémem řízení cashflow. Správně nastavené řízení cashflow může pomoci připravit se na sezónní výkyvy v příjmech, naplánovat budoucí financování a získat celkový přehled a kontrolu nad náročnou disciplínou řízení vašeho podnikání.

Seznamte se s osvědčenými postupy, které je dobré při řízení cashflow uplatňovat.

Jaké problémy s peněžními toky mohou nastat?

Většina firem, jejichž majitelé věnují velkou pozornost tomu, kolik peněžních toků je k dispozici v určitém období (například do měsíce), má lepší předpoklady k tomu, aby si udržela pozitivní cashflow po celý rok.

I když však cashflow pečlivě sledujete, může se stát, že máte s jeho udržením problémy. Viditelné je to nejčastěji u firem, závislých na sezónních prodejích a výkonech, které často mají potíže s průměrováním svého ročního cashflow mimo hlavní prodejní sezóny. Typické je toto zejména v oblasti služeb nebo stavebnictví, opravy a údržba automobilů a catering.

Jak tedy cash flow zlepšit?

  • Zlepšení cashflow je proces, který může vést k úpravě fakturačního procesu. Udělejte si analýzu ziskovosti a nezapomeňte na kvalitu a cenu produktů nebo služeb. Revize těchto postupů vám pomůže nastavit jasná pravidla pro řízení nákladů. To platí zejména když budete v budoucnu hledat finanční prostředky, protože inventarizace aktiv může být rozhodující v době, kdy se váš cashflow snižuje.
  • Fakturujete zákazníkům až po skončení celého projektu nebo zakázky? Zvažte zavedení tzv. postupné fakturace, která vám může urychlit získání peněz za odvedenou práci dříve. Postupná fakturace umožňuje fakturovat klientům postupně, tak jak jednotlivé části práce odvádíte. Tento postup zajistí, že během práce na projektu vám peníze přichází od klientů průběžně, čímž se eliminuje čekací doba na platbu po dokončení projektu.
  • Pokud potřebujete hotovost získat rychle, zvažte změnu platebních podmínek a nabídku pobídek pro alternativní způsoby okamžité platby; přímý vklad například.
  • Další možností pro okamžité zlepšení cashflow a jeho zdravé udržování je prodej zásob nebo pronájem vybavení místo nákupu.
  • Při plánování velkých nákupů přemýšlejte dopředu. Projekce cashflow vám pomůže předem naplánovat vaše potřeby financování.
  • Správné řízení cashflow jde ruku v ruce s dobrým řízením firmy. Proveďte revizi zásob svých produktů a služeb, abyste měli jistotu, že vám nastavené ceny umožní vydělat marže, které potřebujete k dosažení zisku.

Špatné nebo nedostatečné řízení cashflow může firmu absolutně oslabit, což v konečném důsledku může vést k propouštění a ztrátám. Pokud však budete mít své cashflow pod kontrolou, můžete se vyhnout budoucím problémům a udržovat si zisk po celý rok.